Syyskokouksessa 2018
27.11.2018
Sääntömääräinen syyskokous pidettiin 26.11.2018 ja paikalla oli edustajat 16 jäsenyhdistyksestä sekä 13 varsinaista jäsentä.
Kokouksessa....
- valittiin Tarja Koski jatkamaan rotujärjestön puheenjohtajana seuraavat kaksi vuotta (2019-2020)
- hallitukseen, erovuoroisten tilalle äänetyksellä valittiin kolmivuotiskaudeksi (2019-2021) jatkamaan Marjo Haaka sekä uusina Minna Lavikainen-Salo ja Leena Saarela. Ehdokkaina olivat lisäksi Mia Satamo ja Kai Kaarlampi.
- valittiin toiminnantarkastajat ja tehtävässä jattkavat Tiina Ruokola ja Matti Mäkinen ja heidän varalleen valittiin Mia Satamo ja Jaana Vesamäki.
- hyväksyttiin jäsenmaksuiksi 2019; varsinainen jäsen 20 euroa ja yhdistyksen jäsenmaksuksi 2 euroa per yhdistyksen jäsen.
- hyväksyttiin toimintasuunnitelma ja talousarvio
- palveluskoiraliiton kokousedustajiksi valittiin Satu Hattunen, Veijo Ahonen ja Anette Aunola. Helle varallevalittiin Tarja Koski, Mia Satamo ja Reetta Orava.
- hyväksyttiin kromfohrländereiden jalostuksentavoiteohjelma
- hyväksyttiin pieni amerikanpaimenkoiran PEVISA-ohjelman jatkuminen 2019-2023:
”Lonkkakuvaus ilman raja-arvoja, silmätarkastus, jonka voimassaoloaika on 12 kuukautta sekä rekisteröinnin lisäehtoina: koiran väri ilmoitetaan rekisteröinnin yhteydessä ja pentueen molempien vanhempien värin on oltava merkittynä koirarekisteriin rekisteröintihetkellä. ”
Lisäksi: Merle-merle- ja töpö-töpö-yhdistelmät ovat kiellettyjä. Rodulle on olemassa töpöhäntäisyyden DNA-testi.